Skip to main content

Lindy Hop Flow Variations!

Lördagen den 26 april kl. 13.00-18.00 bjuder vi in till en eftermiddag med Lindy hop i vår kurslokal Swinghallen, Arabygatan 80 i Växjö.
Incheckning sker från kl. 12:30. Fikapaus om 30 minuter ingår i kursen.

Ledarna Jennifer och Sami har lärt ut Lindy Hop tillsammans sedan 2019 och har tidigare varit kursledare i Karlshamn och Karlskrona.

Under denna kursen kommer vi utforska kreativa och lekfulla turer och stegvariationer med grunden i Swing out.
Deltagare förväntas kunna Swing out då det är grunden till turerna i denna workshop. Kursen passar dig som vill lära dig nya kreativa stegvariationer och turer. Kursen kommer hålla en medel – medel/avancerad nivå.

Parkeringsmöjligheter finns på baksidan av huset.

Pris: 380 kronor/person. Är du medlem i Swing betalar du 290 kronor.
I priset ingår kurs och fika. Tänk på att notera eventuella allergier i anmälan.

Föranmälan krävs för detta evenemang och sker som följare / förare. Anmälan sker enskilt eller i par. Vi tar in till jämna par och tillämpar rotation på kursen.

Anmälan kan göras via följande länk: https://dans.se/dk-swing/shop/new?event=244743

Vid frågor om evenemanget kontakta oss på info@swing.se så svarar vi så snart vi har möjlighet.

Varmt välkomna!