- Detta evenemang har redan ägt rum.
BRR Tävlingsträning Elit Junior/Vuxen
Ort: Växjö
Var: Lilla hallen, Växjö
När: Lördagar 14.45-16.15
Startdatum: 2025-09-13
Uppehåll: 2025-10-04 och 2025-10-18 på grund av tävlingar, 2025-11-01 och 2025-11-08 på grund av höstlov och tävling i Skövde. Sista tillfället 2025-11-29.
Antal tillfällen: 8
Tränare: Ingemar Önnerås
Ingemar Önnerås är en Sveriges främsta danslärare som för närvarande är aktiv inom BRR. Han är utbildad och certifierad inom DSF och SDO och har undervisat i Sverige, Norge, England och USA.
Hans undervisning präglas av en träningsfilosofi som är helt oberoende av förningstekniker och tränarstall. Detta har hittills resulterat i att hans danspar deltagit i minst en SM-final varje år sedan år 2000. Totalt har Ingemar varit delaktig i 29 SM-guld vunna av 27 olika dansare.
Ingemar har också varit aktiv domare sedan år 1999 och är för närvarande Steg 3 domare i Boogie Woogie och Rock’n’roll samt Steg 2 domare i övriga BRR-grenar och Hip hop-grenarna.
Medlemskap: Obligatoriskt
Beskrivning: Träningstillfälle för dig som tävlar i Bugg, Boogie Woogie, Dubbelbugg, Rock’n’roll och Lindy Hop.
Du tävlar i någon av de två högsta klasserna och målet är att vara med på SM våren 2026.
Observera att det är en annan avgift för den här träningen. Kontakta klubben för mer information om du är intresserad.
Varmt välkommen till oss på Dansklubben Swing i Växjö!!
(OBS! Anmälan sker endast genom samverkan med klubben info@swing.se)